We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Koniec bas​ó​w. Kra​ś​nica. Opoczy​ń​skie

by wielu artystów

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

about

Wieś Kraśnica – 10 kilometrów na północ od Opoczna. Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku to bodaj najważniejsze miejsce w muzyce opoczyńskiej. Jeszcze wtedy w samej Kraśnicy istniało siedem tradycyjnych kapel! W okolicy nagrywałem uczniów Józefa Fiderka – mistrza z Kraśnicy: Wijatę, Grzybowskiego, Skorupę, Smutka. Każdy przyjazd i nagrania w tych okolicach kończyły się zbiorową euforią i tańcami, na które przychodziły całe wsie. Nie panowałem nad tumultem przy nagraniach. Tłum szczelnie wypełniał izbę i zaczynał tańce.
Spychano mnie w kąt, bo przeszkadzałem. Ale gdyby nie ja, to muzykanci nie zagraliby, więc nie wyrzucano mnie z domu. To była nieformalna umowa pomiędzy wsią a mną. Za to robiłem zdjęcia i filmowałem. Za każdym moim pobytem przychodziło coraz mniej ludzi, aż któregoś razu nie przyszedł nikt. Wieś przestała interesować się swoimi muzykantami.
Podstawowy skład kapel w tym rejonie tworzyły: skrzypce, basy 3-strunowe, do których struny robiono z baranich jelit i drutów telefonicznych (strojono je w kwinty do struny A skrzypiec) i baraban ze stalką, czyli wykutym przez kowala metalowym trójkątem, albo talerzem potocznie zwanym „tacą”. Tak było do 1960 roku. I nagle sensacja: Ignacy Wolski kupił akordeon i nauczył się na nim grać modne przeboje! Grał z nim skrzypek, saksofonista i perkusista na dżazie. To nowe brzmienie tak się podobało, że Wolski w ciągu roku wykosił konkurentów. Nadeszła nowa epoka. Kapeli Józefa Fiderka nikt już więcej nie zapraszał na wesela. Fiderek grywał jeszcze dla rodziny w niedzielę po kościele.
Andrzej Bieńkowski

credits

released January 1, 2008

license

tags

about

Muzyka Odnaleziona Warsaw, Poland

Tradycyjna muzyka wsi! Badamy, dokumentujemy, opracowujemy i digitalizujemy zbiory. Nagrania pochodzą z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego prowadzonych od 1980 roku.
Dochód ze sprzedaży plików przeznaczamy na archiwizację, popularyzację zbiorów i utrzymanie stron internetowych muzykaodnaleziona.pl oraz archiwummuzykiwiejskiej.pl
... more

contact / help

Contact Muzyka Odnaleziona

Streaming and
Download help

Report this album or account

If you like Koniec basów. Kraśnica. Opoczyńskie, you may also like: